Akne için ev ilaçları

Akne ilaçları

Sivilce, dünyadaki en yaygın cilt koşullarından biridir ve insanların yaşamlarının bir noktasında tahminen% 85’ini etkilemektedir.

Geleneksel akne tedavileri pahalı olabilir ve sıklıkla kuruluk, kızarıklık ve tahriş gibi istenmeyen yan etkilere sahip olabilir.

Bu, birçok kişinin evde doğal olarak aknenin nasıl iyileştirileceğine bakmasını sağladı. İnternet önerilerle dolu, ama doğal tedaviler gerçekten işe yarıyor mu?

Bu makalede, bilim tarafından desteklenen akne için 13 ev ilaçları araştırıyor.

Akne nedenleri nelerdir?

Akne, cildinizdeki gözeneklerin yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkanmasıyla başlar.

Her gözenek, sebum adı verilen yağlı bir madde üreten bir yağ bezine bağlanır. Ekstra sebum, gözenekleri tıkar ve Propionibacterium acnes veya P. acnes olarak bilinen bir bakteri üremesine neden olur.

Beyaz kan hücreleriniz ciltte iltihap ve akneye yol açan P. acnes’e saldırabilir. Bazı akne vakaları diğerlerinden daha şiddetlidir, ancak yaygın semptomlar arasında beyaz baş, siyah nokta ve sivilce bulunur.

Genetik, diyet, stres, hormon değişiklikleri ve enfeksiyonlar dahil olmak üzere sivilcenin gelişimine birçok faktör katkıda bulunur.

Aşağıda denemek isteyebileceğiniz akne için 13 ev ilaçları bulunmaktadır.

1. Elma Elma Sirkesini Uygulayın

Elma sirkesi, elma şarabı veya preslenmiş elmalardan filtre edilmemiş meyve suyunu fermente ederek yapılır.

Diğer sirke gibi, birçok bakteri ve virüsle savaşabilme yeteneği bilinir (1, 2,3).

Elma sirkesi, P. acnes’i öldürdüğü gösterilmiş birkaç organik asit içerir (4, 5).

Özellikle süksinik asidin, P. acnes’in neden olduğu enflamasyonu baskıladığı gösterilmiştir, bu da skarlaşmayı önleyebilir (6).

Ayrıca, laktik asitin akne izlerinin görünümünü iyileştirdiği gösterilmiştir (7, 8). Dahası, elma sirkesi, ilk etapta sivilceye neden olan fazla yağın kurumasına yardımcı olabilir.

Bu nasıl kullanılır

 1. 1 ölçü elma sirkesi ve 3 parça su karıştırın (hassas ciltler için daha fazla su kullanın).
 2. Temizledikten sonra karışımı pamuklu bir top yardımıyla cilde hafifçe uygulayın.
 3. 5–20 saniye bekletin, su ile durulayın ve kurulayın.
 4. Bu işlemi gerektiği gibi günde 1-2 defa tekrarlayın. Cildinize elma sirkesi sirkesinin uygulanmasının yanıklara ve tahrişe neden olabileceğine dikkat etmek önemlidir, bu nedenle her zaman küçük miktarlarda kullanılmalı ve su ile seyreltilmelidir.

ÖZET:
Elma sirkesindeki organik asitler akne oluşumuna neden olan bakterileri öldürmeye ve yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Cilde uygulanması yanıklara veya tahrişe neden olabilir, bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

2. Çinko Takviyesi Alın

Çinko, hücre büyümesi, hormon üretimi, metabolizması ve bağışıklık işlevi için önemli olan önemli bir besindir.

Aynı zamanda sivilce için en çok çalışılan doğal tedavilerden biridir. Araştırmalar, akneli kişilerin kanında, açık tenli olanlara göre daha düşük çinko seviyelerine sahip olduklarını göstermektedir (9).

Birkaç çalışma göstermiştir ki çinko oral olarak aknenin azaltılmasına yardımcı olur.

Bir çalışmada 48 akne hastasına günde üç kez oral çinko takviyesi verildi. Sekiz hafta sonra, 38 hasta akne tedavisinde% 80-100 oranında azalma yaşadı (10).

Akne için en uygun çinko dozu belirlenmemiştir, ancak birkaç çalışma günde 30-45 mg elementel çinko kullanarak aknede belirgin bir azalma olduğunu göstermiştir (11, 12, 13).

Elemental çinko, bileşik içerisinde mevcut olan çinko miktarını ifade eder. Çinko birçok formda mevcuttur ve her biri farklı miktarda çinko içerir.

Çinko oksit,% 80 oranında en yüksek miktarda çinko içerir.

Önerilen güvenli üst çinko limiti günde 40 mg’dır, bu nedenle bir doktorun gözetiminde olmadığı sürece bu miktarı aşmamak en iyisidir. Çok fazla çinko almak mide ağrısı ve bağırsak tahrişleri gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

Cilde çinko uygulanmasının etkili olduğu gösterilmemiştir. Bu çinko, cildi etkili bir şekilde emmediği için olabilir.

ÖZET:
Sivil olan bireyler açık tenli insanlardan daha düşük çinko seviyelerine sahip olma eğilimindedir. Birkaç çalışma, ağız yoluyla çinko almanın akneyi önemli ölçüde azaltabildiğini göstermektedir.

3. Bal ve Tarçın Maskesi Yapın

Hem bal hem de tarçın mükemmel antioksidan kaynaklarıdır (14, 15, 16, 17,18).

Çalışmalar, cildin antioksidanların uygulanmasının, aknenin azaltılmasında benzoil peroksit ve retinoidlere göre daha etkili olduğunu bulmuştur (19, 20, 21, 22).

Bunlar antibakteriyel özelliklere sahip ciltler için iki yaygın akne ilacıdır.

Çalışılan antioksidanlar, bir C vitamini türevi olan B3 vitamini, linoleik (omega-6) yağ asidi ve sodyum askorbil fosfat (SAP) idi.

Bu spesifik antioksidanlar bal veya tarçında bulunmaz, ancak diğer antioksidanların da benzer bir etkiye sahip olma ihtimali vardır.

Bal ve tarçın aynı zamanda bakterileriyle savaşma ve akneyi tetikleyen iki faktör olan inflamasyonu azaltma yeteneğine sahiptir (23, 24,25).

Balın ve tarçının anti-enflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri akne eğilimli cilde fayda sağlayabilirken, akneleri tedavi etme yetenekleri üzerinde hiçbir çalışma bulunmamaktadır.

Bal ve Tarçın Maskesi Nasıl Yapılır

 1. Bir macun oluşturmak için 2 çorba kaşığı bal ve 1 çay -kaşığı tarçın karıştırın.
 2. Temizledikten sonra maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekletin.
 3. Maskeyi tamamen durulayın ve yüzünüzü kurulayın.

ÖZET:
Bal ve tarçın, anti-enflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle akne eğilimli ciltler için faydalı olabilirler.

4. Çay Ağacı Yağı ile Spot Tedavi

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia yapraklarından elde edilen uçucu bir yağdır.

Bakteriyle savaşma ve cilt iltihaplanmasını azaltma yeteneği ile iyi bilinir(26).

Dahası, birçok çalışma cilde% 5 çay ağacı yağı uygulanmasının akneyi etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir (27, 28).

% 5 benzoil peroksit ile karşılaştırıldığında,% 5 çay ağacı yağı, hızlı bir şekilde etki etmedi, ancak üç ay kullanımdan sonra aknede önemli ölçüde iyileşme gösterdi (29).

Aynı zamanda, benzoil peroksite kıyasla daha az yan etki, tahriş ve yanma gibi yan etkilere neden olmuştur.

Çay ağacı yağı çok güçlüdür, bu nedenle cildinize uygulamadan önce her zaman sulandırınız.

Bu nasıl kullanılır

 1. 9 parça su ile 1 kısım çay ağacı yağını karıştırın. Pamuklu çubukla karışıma batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın.
 2. İstenirse nemlendiriciyi uygulayın.
 3. Bu işlemi gerektiği gibi günde 1-2 defa tekrarlayın.

ÖZET:
Çay ağacı yağı güçlü anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Cilde uygulandığında sivilceleri azalttığı gösterilmiştir.

5. Cildinize Yeşil Çay Uygulayın

Yeşil çay antioksidanlarda çok yüksektir ve içilmesi iyi sağlığı teşvik edebilir.

Sivilce gelince yeşil çayı içmenin yararlarını araştıran hiçbir çalışma yoktur, ancak doğrudan cilde uygulanmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bunun nedeni, yeşil çayda bulunan flavonoidlerin ve tanenlerin, bakterilerin savaşmasına ve aknenin iki ana nedeni olan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir (30, 31, 32).

Yeşil çay – epigallocatechin-3-gallate (EGCG) ‘nin başlıca antioksidandının sebum üretimini azalttığı, inflamasyonuyla savaştığı ve akne eğilimli cildi olan bireylerde P. acnes büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir (33).

Birçok çalışma, cilde% 2–3 yeşil çay ekstraktı uygulanmasının akne olanlarda sebum üretimini ve sivilceleri önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (34, 35, 36).

Yeşil çay içeren kremler ve losyonlar satın alabilirsiniz, ancak evde kendi karışımınızı yapmak kadar kolaydır.

Bu nasıl kullanılır

 1. 3–4 dakika kaynar suda dik yeşil çay.
 2. Çay soğumaya bırakın.
 3. Bir pamuk topu kullanarak cildinize çay sürün veya spritz için bir sprey şişesine dökün.
 4. Kurumasına izin verin, daha sonra su ile durulayın ve kurulayın. Kalan çay yapraklarını balya ekleyebilir ve maske yapabilirsiniz.

Yeşil çay içmenin sivilce ile savaşabileceğine dair bir kanıt olmasa da, bazı araştırmalar bunun hala yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Örneğin, yeşil çay içilmesi, akne gelişmesine katkıda bulunabilecek faktörler olan kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir (37).

ÖZET:
Yeşil çay, antioksidanlarda bakteri ile savaşmaya ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Cilde yeşil çay uygulanmasının akneyi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

6. Witch Hazel’i uygulayın

Cadı elaesi, Kuzey Amerika cadısı fındığının, Hamamelis virginiana’nın kabuklarından ve yapraklarından çıkarılır. Güçlü antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahip tanenleri içerir (38, 39).

Bu yüzden kepek, egzama, varisli damarlar, yanıklar, çürükler, böcek ısırıkları ve akne dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Ne yazık ki, cadı elainin özellikle akne tedavisi yapabilme yeteneği konusunda herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, cildin cilde uygulanmasının bakteri ile savaşabileceğini, inflamasyonu azaltabileceğini ve iyileşmeye yardımcı olabileceğini gösteren birçok çalışma vardır (40,41, 42, 43).

Bu nasıl kullanılır

 1. Küçük bir tencerede 1 çorba kaşığı cadı ela kabuğu ve 1 su bardağı su birleştirin.
 2. Cadı elaini 30 dakika beklettikten sonra karışıma sobanın üstünde kaynatın.
 3. Bir pişirin ve 10 dakika pişirin, pişirilir.
 4. Karışımı ısıdan çıkarın ve 10 dakika daha bekletin.
 5. Sıvıyı sızdırmaz bir kapta süzün ve saklayın.
 6. Pamuklu top kullanarak günde 1–2 kez veya istediğiniz şekilde temiz cilde uygulayın. Bununla birlikte, ticari olarak hazırlanmış versiyonların damıtma prosesinde sıklıkla kaybedildiği için tanenler içermeyebileceğini unutmamak önemlidir.

ÖZET:
Cadı elaesinin cilde uygulanmasının bakterilerle savaştığı, iltihabı azalttığı ve cildin iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Sivilce olan kişiler için yararlı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Aloe Vera ile Nemlendirin

Aloe vera yaprakları net bir jel üreten tropikal bir bitkidir.

Jel genellikle losyonlara, kremlere, merhemlere ve sabunlara eklenir. Aşınma, kızarıklık, yanıklar ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Cilde uygulandığında, aloe vera jeli yaraları iyileştirmeye, yanıkları tedavi etmeye ve inflamasyonla mücadele etmeye yardımcı olabilir (44).

Aloe vera ayrıca, akne tedavisinde yaygın olarak kullanılan salisilik asit ve sülfür içerir (45).

Birçok çalışma, salisilik asidin cilde uygulanmasının akneyi önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (46, 47, 48, 49, 50).

Benzer şekilde, sülfür uygulanmasının etkili bir akne tedavisi olduğu kanıtlanmıştır (51, 52).

Araştırmalar büyük bir vaat verirken, aloe vera’nın kendisinin anti-akne yararları daha fazla bilimsel kanıt gerektirir.

Bu nasıl kullanılır

 1. Aloe bitkisinin jelini bir kaşıkla kazıyın.
 2. Jelleri doğrudan nemlendirici olarak temizleyin.
 3. Günde 1-2 kez tekrarlayın veya istediğiniz gibi. Ayrıca mağazadan aloe vera jeli satın alabilirsiniz, ancak ek bileşen içermeyen saf aloe olduğundan emin olun.

ÖZET:
Cilde uygulandığında, aloe vera jeli yaraları iyileştirmeye, yanıklara karşı tedaviye ve iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir. Akne eğilimli ciltleri olan bireyler için yararlı olabilir, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekir.

8. Balık Yağı Takviyesi Alın

Omega-3 yağ asitleri, çok sayıda sağlık yararı sağlayan inanılmaz derecede sağlıklı yağlardır.

Bu yağları diyetinizden almalısınız, ancak araştırmalar, standart bir Batı diyetini tüketen insanların çoğunun bunlardan yeterince yararlanamadıklarını gösteriyor (53).

Balık yağları iki ana omega-3 yağ asidi içerir: eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA).

EPA, yağ üretimini yönetmek, yeterli hidrasyonu sağlamak ve aknenin önlenmesi dahil olmak üzere çeşitli yollarla cilde fayda sağlar (54, 55).

Yüksek seviyelerde EPA ve DHA’nın, akne riskini azaltabilecek inflamatuar faktörleri azalttığı gösterilmiştir (56).

Bir çalışmada, sivilceye sahip 45 kişiden, günlük olarak hem EPA hem de DHA içeren omega-3 yağ asidi takviyeleri verildi. 10 hafta sonra akne önemli ölçüde azaldı (57).

Omega-3 yağ asitlerinin günlük olarak alınması tavsiye edilmez, ancak çoğu sağlık kuruluşu, sağlıklı yetişkinlerin günde en az 250-500 mg kombine EPA ve DHA tüketmesini tavsiye eder.

Ayrıca omega-3 yağ asitlerini somon, sardalye, hamsi, ceviz, chia çekirdeği ve keten tohumu ile yiyebilirsiniz.

Balık yağı takviyeleri hakkında daha fazla bilgi için, bu makaleye göz atın.

ÖZET:
Balık yağları EPA ve DHA omega-3 yağ asitleri içerir. Balık yağı takviyesi almak akneyi azaltmaya yardımcı olabilir.

9. Düzenli olarak Pul Pul

Eksfoliasyon ölü deri hücrelerinin üst tabakasını çıkarma işlemidir. Hücreleri fiziksel olarak çıkarmak için fırça veya fırça kullanarak mekanik olarak elde edilebilir. Alternatif olarak, bunları çözündüren bir asit uygulanarak kimyasal olarak uzaklaştırılabilir.

Eksfoliasyonun, gözenekleri tıkayan cilt hücrelerini çıkararak sivilceyi iyileştirdiğine inanılmaktadır.

Ayrıca, cildin en üst tabakasının kaldırılmasından sonra, daha derinlere nüfuz etmesine izin vererek cildin akne tedavisini daha etkili hale getirdiğine inanılmaktadır.

Ne yazık ki, pul pul dökülme ve akne tedavisi konusundaki araştırmaları sınırlıdır.

Bazı çalışmalar, bir pul pul dökülme yöntemi olan mikrodermabrazyonun, bazı akne izleri de dahil olmak üzere, cildin görünümünü iyileştirebileceğini göstermektedir (58, 59).

Küçük bir çalışmada, akneli 25 hasta, haftalık aralıklarla sekiz mikrodermabrazyon tedavisi almıştır. Fotoğraflardan önce ve sonra dayanarak, bu sivilce geliştirmeye yardımcı oldu(60).

Katılımcıların% 96’sı sonuçlardan memnun kaldı ve prosedürü başkalarına tavsiye edeceklerdi. Ancak bu sonuçlar, pul pul dökmenin akneyi iyileştirebileceğine işaret ederken, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Mağazalarda ve çevrimiçi ortamda çok çeşitli peeling ürünleri bulunmaktadır, ancak evde şeker veya tuz kullanarak ovalamak çok kolaydır.

Evde bir fırçalayın nasıl

 1. Eşit parça şeker (veya tuz) ve hindistancevizi yağı karıştırın.
 2. Karışımı ile cildi ovun ve iyice durulayın.
 3. Eksfoliat, günde bir defaya kadar sık ​​sık istenir.

ÖZET:
Eksfoliasyon ölü deri hücrelerinin üst tabakasını çıkarma işlemidir. Yaraların ve renk solgunluğunun görünümünü azaltabilir, ancak aknenin tedavisi için daha fazla araştırma yapılması gerekir.

10. Düşük Glisemik Yük Diyetini Takip Edin

Diyet ve akne arasındaki ilişki yıllardır tartışılmaktadır.

Son kanıtlar insülin ve glisemik indeks gibi diyet faktörlerinin akne ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir (61).

Bir glisemik indeks (GI), kan şekerini ne kadar çabuk yükselttiğinin bir ölçüsüdür.

Yüksek GI gıdaları yemek insülinde bir artışa neden olur ve bu da sebum üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle, yüksek GI gıdaların akne gelişimi ve şiddeti üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır.

Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler arasında beyaz ekmek, şekerli meşrubatlar, kekler, çörekler, hamur işleri, şekerler, şekerli kahvaltılık gevrekler ve diğer işlenmiş gıdalar bulunur.

Düşük glisemik indeksi olan besinler, meyveler, sebzeler, baklagiller, fındık ve bütün veya minimum işlenmiş taneler içerir.

Bir çalışmada, 43 kişi ya yüksek ya da düşük glisemik diyet izledi. 12 hafta sonra, düşük glisemik bir diyet tüketen bireyler, karbonhidratlı yiyecekleri tüketenlere kıyasla hem akne hem de insülin duyarlılığında anlamlı bir iyileşme sağlamıştır (62).

31 katılımcı ile yapılan bir başka çalışmada da benzer sonuçlar elde edilmiştir (63).

Bu küçük çalışmalar, düşük glisemik bir diyetin akneye eğilimli deriye sahip bireyler için yararlı olabileceğini düşündürmektedir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET:
Yüksek glisemik yiyecekler yemek sebum üretimini artırabilir ve akne oluşumuna katkıda bulunabilir. Düşük glisemik diyetin akneyi etkili bir şekilde tedavi edip edemeyeceğini veya önleyebildiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

11. Süt Üzerine Kesin

Süt ve akne arasındaki ilişki oldukça tartışmalıdır.

Süt içmek ve süt ürünlerini tüketmek, hormonal değişikliklere ve sivilce oluşumuna neden olabilen hormonlara maruz kalmanızı sağlar (64).

İki büyük çalışma, daha yüksek süt tüketiminin akne ile ilişkili olduğunu bildirmiştir (65, 66).

Bununla birlikte, katılımcılar bu çalışmaların her ikisinde de verileri kendileri rapor etmişlerdir, dolayısıyla gerçek bir nedensel ilişki kurmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

ÖZET:
Bazı çalışmalarda içme sütü ve akne arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Sütün ve süt tüketimini sınırlandırmak akne eğilimli ciltler için iyi bir fikir olabilir, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekir.

12. Stresi Azaltın

Stres döneminde ortaya çıkan hormonlar sebum üretimini ve cilt iltihaplanmasını artırarak akne oluşumunu kötüleştirebilir (67, 68, 69).

Aslında, çok sayıda çalışma stresin akne şiddetinde bir artışa neden olduğunu göstermiştir (70, 71).

Dahası, stres yara iyileşmesini% 40’a kadar azaltabilir, bu da akne lezyonlarının onarımını yavaşlatabilir (72).

Bazı relaksasyon ve stres azaltma tedavilerinin akneleri iyileştirdiği gösterilmiştir, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir (73).

Stresi Azaltma Yolları

 • Daha fazla uyku al
 • Fiziksel aktivitede çalışın
 • Pratik yoga
 • düşünmek
 • Derin nefes al

ÖZET:
Stres zamanlarında açığa çıkan hormonlar sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Stresi azaltmak sivilce oluşumuna yardımcı olabilir.

13. Düzenli Egzersiz

Egzersiz sağlıklı kan dolaşımını teşvik eder. Kan akışındaki artış, aknenin önlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olabilecek cilt hücrelerini beslemeye yardımcı olur.

Egzersiz ayrıca hormon regülasyonunda da rol oynar (74, 75).

Bazı çalışmalar, egzersizin hem akne oluşumuna katkıda bulunabilecek faktörler olan stres ve endişeyi azaltabildiğini göstermiştir (76, 77, 78).

Sağlıklı yetişkinlerin haftada 3-5 kez 30 dakika egzersiz yapmaları önerilir. Bu yürüyüş, yürüyüş, koşu ve ağırlık kaldırma dahil olabilir.

ÖZET:
Egzersiz sağlıklı kan dolaşımını teşvik eder, hormonları düzenler ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

Alt çizgi

Akne, bir dizi altta yatan nedenlerle ortak bir sorundur. Bununla birlikte, geleneksel tedaviler kuruluk, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

Neyse ki, birçok doğal ilaçlar da etkili olabilir. Bu makalede listelenen ev ilaçları herkes için çalışmayabilir, ancak denemeye değer olabilir.

Yine de şiddetli akneniz varsa dermatoloğa başvurmak isteyebilirsiniz.

web sayfası Kaynak: healthline

Leave a Comment